Środa Popielcowa rozpoczyna w Kościele katolickim Wielki Post czyli okres przygotowania do największej chrześcijańskiej uroczystości - Świąt Paschalnych. Wielki Post trwa 40 dni (nie licząc niedziel) - aż do początku liturgii Mszy Wieczerzy Pańskiej sprawowanej w Wielki Czwartek. Dlaczego 40? Liczba ta wielokrotnie występuje w Biblii i ma znaczenie symboliczne. Przede wszystkim nawiązuje do czterdziestodniowego pobytu Chrystusa na pustyni, czasu modlitwy, postu i walki z szatanem (Mt 4, 1-11). Ponadto 40 dni trwał potop, poprzedzający zawarcie przymierza Boga z Noem; 40 lat wędrowali Izraelici do ziemi obiecanej; 40 dni Mojżesz przebywał na górze Synaj, gdzie otrzymał od Boga dekalog.
Tradycje wielkopostne sięgają najwcześniejszych lat chrześcijaństwa, ale ulegały modyfikacjom. W pierwszych wiekach Wielki Post obejmował tylko 40 godzin, czyli Wielki Piątek oraz Wielką Sobotę, od IV wieku przygotowania do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego wydłużyły się do 40 dni, a w obecnym kształcie Wielki Post ustanowiony został w roku 1570.
Symbole i znaki
Okres Wielkiego Postu jest wezwaniem do pokuty i nawrócenia. Mają w tym pomóc konkretne praktyki:
- modlitwa – w każdy piątek w kościołach odprawia się nabożeństwo Drogi Krzyżowej, w każdą niedzielę - nabożeństwo Gorzkich Żali; w parafiach odbywają się wielkopostne rekolekcje;
- jałmużna;
- post.
Wielki Post to czas pokuty i wyciszenia, dlatego od Środy Popielcowej w liturgii obowiązuje kolor fioletowy, rzadziej odzywają się dzwony i organy. Wierni powinni zrezygnować z udziału w hucznych zabawach.
Msze św. o godz.
700, 900, 1530, 1700, 1830
Przypominamy, że tego dnia obowiązuje post ścisły
osoby w wieku 18 - 60 lat, a osoby od 14 roku życia
wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.